MASKELİ HAZNE İLE ASTIM İLACI KULLANIMI


Maskeli İnhaler Kullanımı

Küçük çocuklar ağızlıklı hazne ile ilaçların uygulanmasını  yapamadıkları için maskeli hazne ile kullanmalıdırlar. Genellikle 5-7 yaş altındaki çocuklarda maskeli hazne ile kullanmak gerekmektedir. Cihazlara uyum çocuktan çocuğa değişebilmektedir.

  1.  Kapağı çıkarılır ve sprey çalkalanır. Spreyin altı üste gelecek şekilde haznenin arkasında yerleştirilir.
  2.  Maske ağız ve burnu kaplayacak şekilde yüze yerleştirilir (Ağız ve yüze uygun maske seçilmeli ve nefes alınıp verildiğini gösteren göstergesi olmalıdır).
  3.  Ağız ve burundan derin ve yavaş nefes alınıp verilmeye başlanır. Nefes verilmesinin sonunda sprey sıkılır ve 5-6 kez derin ve yavaş nefes alınıp verilir.
  4.  İlacın 2. pufu kullanılmak isteniyorsa 1 dakika sonra madde 1’den başlayarak aynı manevralar tekrarlanır.
  5. Uygulamayı bitirdikten sonra dişler fırçalanmalı veya ağız içi bol suyla gargara yapılmalıdır. Aksi taktirde ağız içinde aftlar (mantara bağlı) gelişebilir.

Bazı durumlarda ilacın 2 veya 4 puf gibi kullanılması gerekmektedir. Burada önemli olan nokta her puf için manevralar baştan tekrarlanmalıdır. Kısa sürede yapmak için 2 pufu birlikte uyguladığımızda sıkılan ilaç zerreleri birleşerek hemen cihazın duvarına yapışır ve hastanın ağzında kalır. Bunun sonucunda ilaç akciğerlere kadar ulaşamamış olur.

blank

HAZNE İLE ASTIM İLAÇLARI KULLANIMI

Ağızlıklı Hazne ile İlaç Kullanma Tekniği

  1.  Kapağı çıkarılır ve sprey çalkalanır. Spreyin altı üste gelecek şekilde haznenin arkasında yerleştirilir.
  2.  Nefes dışarı üflendikten sonra cihazın ağza girecek kısmı dudaklar arasında sıkıca tutulur. 
  3.  Sprey püskürtülür püskürtülmez YAVAŞ VE DERIN bir şekilde 5-6 defa nefes alınıp verilmelidir.
  4.  İlacın 2. pufu kullanılmak iseteniyorsa 1 dakika sonra madde 1’den başlayarak aynı manevralar tekrarlanır.
  5.  Uygulamayı bitirdikten sonra dişler fırçalanmalı veya ağız içi bol suyla gargara yapılmalıdır. Aksi taktirde ağız içinde aftlar (mantara bağlı) gelişebilir. 

Hazne bulunamadığı durumlarda ağızlıklı hazne için 500 cc’lik pet şişenin altı sprey yerleştirelecek şekilde kesilir ve ağız kısmından uygulanabilir. Etkinliği az olduğu için mecbur kalmadıkça kullanılmamalıdır.